Rdesno vonné (lat. Persicaria odorata) - Asijské bylinky "ZÁSADNĚ" ZDRAVĚ
r

Rdesno vonné

Lidově Koriandr vietnamský, Máta pálivá

Latinsky Persicaria odorata

Vietnamsky Rau răm [zau zam]

Anglicky Vietnamese coriander, Vietnamese mint, Vietnamese cilantro, Cambodian mint, Hot mint, Laksa leaf, Praew leaf

Čínsky 越南香菜, Yuenan xiangcai [juenjen siansai]

Thajsky ผักแพว, Phak phæw [phak phew]

Kambodžsky (khmérsky) ជីរក្រសាំងទំហំ, Chi krasang tomhom [tči krasan tomhom]

Rdesno vonné je teplo a vlhkomilná vytrvalá bylinka, která je u nás známá spíš pod svým lidovějším názvem koriandr vietnamský, protože svou chutí i vůní – stejně jako máčka smrdutá – připomíná koriandr setý. Z těchto tří „koriandrů“ je absolutně nejvýraznější. Jeho další český lidový název – máta pálivá – zase vypovídá o jeho svěžím štiplavém dozvuku. Jak už jedno z druhových lidových jmen naznačuje, koriandr vietnamský je původem z Vietnamu, a jako planá bylinka patří obecně hlavně do oblastí jihovýchodní Asie. Ve Vietnamu, Laosu, Kambodži, Malajsii i Singapuru bývá součástí mnoha tradičních receptů ale i moderního street foodu.

Chuť a vůně

Za syrova i tepelně upravený má výraznou a specifickou vůni i chuť. Syrovou bylinu někteří přirovnávají k mýdlu nebo dokonce k saponátu. Je skutečně intenzivní (intenzivnější než koriandr setý i máčka smrdutá), a proto může citlivější jedince dráždit. Má nezaměnitelný pikantní až štiplavý dozvuk.

K čemu se hodí

Těžší a mastná, grilovaná a smažená jídla, polévky, saláty, závitky; maso: hovězí, telecí, vepřové, kachní, kuřecí, jehněčí, ryby a mořské plody; přílohy: rýže, rýžové nudle, skleněné nudle, pita, chapati, tortilla; zelenina: saláty, rajčata, mrkev, lilek, okurka, cibule, česnek; ovoce: avokádo; bylinky: touleň srdčitákoriandr setý, máčka smrdutábazalka thajská, klasnatka brvitá, perila křovitápepřovník lolotkoření: zázvor, citronová tráva, chilli, galangal; ostatní: vejce, kachní embryo, luštěniny, tofu…

V kuchyni

Podlouhlé špičáté listy rdesna vonného jsou v gastronomii JV Asie velmi rozšířené, podobně jako koriandr setý a máčka smrdutá. V Čechách tuhle bylinku ještě příliš neznáme. Její doménou je hlavně vietnamská, thajská, laoská a kambodžská kuchyně. Listy se konzumují syrové i tepelně upravené, najdete je ve vietnamských závitcích, stir-fry i polévkách nebo v .

Pro svou specifickou vůni a chuť je koriandr vietnamský opět buďto milován nebo zatracován. Nicméně je často součástí takových jídel, kde nehraje roli jen jeho vůně a chuť, ale i příjemná štiplavost. Proto se s ním setkáte i u těžších a mastnějších, grilovaných i smažených jídel.

Ve vietnamské kuchyni se s ním budete setkávat často, protože může být – obzvlášť na jihu země – součástí „bylinkového koše“, který dostanete k většině pokrmům připravovaných jak na ulici (street food), tak v restauracích nebo v tradiční domácí kuchyni.

Místo koriandru setého nebo máčky smrduté ho můžete spolu s dalšími bylinkami dostat ke grilovanému vepřovému Bún chả, nesmaženým závitkům Nem cuốn, k „syčící placce“ Bánh xèo. Můžete ho objevit ale i v polévkách s plochými rýžovými nudlemi typu Phở, v hanojské nudlové „polévce“ Bún thang, v rybí polévce nebo spíše v „hot potu“ z Delty Mekongu Canh chua cá (cá nấu), v jihovietnamské dušené rybě Cá kho tộ anebo ke kachnímu embryu Trứng vịt lộn, opět napříč celým Vietnamem.

Na severu Thajska anebo v Laosu rdesno vonné objevíte např. v hovězím salátu Larb (Laap).

Na jihu Thajska, v Malajsii, Singapuru a Indonézii se listy vietnamského koriandru dochucuje polévka Laksa. Variant Laksi existuje mnoho, v některých oblastech narazíte spíš na verzi s kokosovým mlékem, na thajském ostrově Penang si ji dáte s makrelou a tamarindem, ale bez mléka.

V Kambodži se bylinka dává také do polévek nebo do závitků i nejrůznějších salátů.

Více o vietnamské kuchyni se dozvíte zde v odkazu.

Tipy, zajímavosti, doporučení

Pokud recept neuvádí jinak, čerstvé bylinky používejte až v závěru vaření. Když je necháte přejít varem, přijdou o velké množství chuti, vůně i svých účinků. Navíc ztratí i svoji krásnou čerstvou barvu.

U mě ji najdete v receptech

Vietnamské nesmažené závitky Nem cuốnhovězí v betelových listech Bò (nướng) lá lốt, papájový salát Nộm đu đủsalát ze zeleného manga Nộm xoài xanh.

Odborně a botanicky

Rdesno vonné je z čeledi rdesnovitých (Polygonaceae), rodu rdesno (Persicaria) a přesto, že její lidový název koriandr vietnamský nebo máta pálivá, by jednoho mohl zmást, není bylinka z botanického hlediska nijak příbuzná s koriandrem setým ani s máčkou smrdutou z čeledi miříkovitých (Apiaceae), ani s léčivkami z čeledi hluchavkovitých (Lamiacae).

Rdesno vonné dorůstá do výšky 15 až 30 cm. Je teplomilné a citlivé na chlad, proto není mrazuvzdorné a přezimuje při nízké teplotě maximálně od 10 do 8°C. Při nižších teplotách uvadá, odumírá. Rostlina se bohatě větví, rozmnožuje se řízkováním. Svrchní strana listů bývá světle i sytě zelená s hnědými skvrnami, spodní bývá světlá, ale může být i do vínova, záleží na oblasti pěstování a klimatu. Listy jsou polodlouhé a přechází do ostré špičky. Zřídkakdy kvete.

Původ a tak vůbec

Koriandr vietnamský je původem z Vietnamu a jako planá bylinka patří obecně hlavně do oblastí jihovýchodní Asie. Literatura uvádí, že ji v polovině dvacátého století vietnamští emigranti přinesli s sebou do Evropy. Pěstuje se snadno v subtropických i tropických oblastech, v našem mírném pásu je třeba ji na zimu stěhovat do teplejšího prostředí.

Význam v přírodní medicíně

Rdesno vonné se využívá především v jihoasijské gastronomii, nicméně v přírodním léčitelství nachází také své místo.

Podobně jako koriandr setý a máčka smrdutá i rdesno podporuje tvorbu žaludečních šťáv, čímž příznivě ovlivňuje trávení. Pomáhá při bolestech břicha (tlumí žaludeční křeče), pocitech plnosti i nadýmání.

Literatura uvádí, že v JV Asii napomáhá také při léčbě otoků a akné.

Podle Tradiční Čínské Medicíny (TČM) rdesno vonné otepluje.

Jako u každé bylinky s léčivými účinky není vhodná její přehnaná, pravidelná konzumace zejména u těhotných a kojících žen a malý dětí.

Co se mnou můžete zažít

Úplně všechno o asijských bylinkách.

Píše, zkoumá, čichá, ochutnává a dohledává pro vás Jana Králiková.

Tohle je teprve začátek!
Chystám pro vás další a další bylinky a spoustu užitečných informací. Sledujte hashtag #asijskebylinky a můj web www.zasadnezdrave.cz

Jmenuju se Jana a jsem nutriční gastronomka. Svoje povolání jsem si vymyslela. Jsem výživářka, kuchařka a cestovatelka, takže něco jako šampón 3v1, akorát s tím rozdílem, že propojení nutričního poradenství, gastronomie a cestování vážně skvěle funguje. Moje práce je můj život a splněný sen. Jo. A miluju Vietnam, ale to už asi víte.

Jsem Jary a STUDIO SYNAPSE je aktuálně více méně one-man show řešící všechno kolem grafiky, originálního webdesignu, uživatelských rozhraní, user experience, on–line strategií... prostě všeho, co mě baví a čemu jsme se s přáteli/kamarády/kolegy pod touhle značkou věnovali už od roku 1997. Jo. To je dlouho.

Jsem Jary – jojo, ten samej Jary – a protože se mi záliba ve focení trochu vymkla z rukou a bylo ji potřeba nějak uchopit a pojmenovat nezávisle na fungování našeho graficko–kreativního studia, vznikla tahle značka, anóbrž brand. Zatim je to spíš jen takový šolíchání, ale kdo ví, co z toho jednou bude.

Asijské bylinky