Bahnatka vonná (lat. Limnophila chinensis var. aromatica) - Asijské bylinky "ZÁSADNĚ" ZDRAVĚ
b

Bahnatka vonná

Latinsky Limnophila chinensis var. aromatica

Vietnamsky Ngò ôm, Rau om [Ngo om, zau om]

Anglicky Rice paddy herb

Bahnatka vonná je tropická bylinka, původem z jihovýchodní Asie. Je sezónní záležitostí a roste převážně v horkých letních dnech v zaplavených rýžových polích nebo u rybníků a stojatých vod. Má báječnou vůni, která v sobě mísí citrusy a římský kmín. Setkáte se s ní ve vietnamské, thajské a kambodžské kuchyni.

Chuť a vůně

Bahnatka vonná voní a chutná po limetách s římským kmínem, je svěží a výtečná.

K čemu se hodí

Polévky a saláty; maso: ryby a mořské plody; přílohy: rýžové nudle, skleněné nudle; zelenina: saláty, rajčata, cibule, česnek ovoce: citrón, limeta; bylinky: koriandr setýmáčka smrdutárdesno vonnébazalka thajská, perila křovitákoření: zázvor, citronová tráva, chilli; ostatní: tofu…

Tipy, zajímavosti, doporučení

Pokud recept neuvádí jinak, čerstvé bylinky používejte až v závěru vaření. Když je necháte přejít varem, přijdou o velké množství chuti, vůně i svých účinků. Navíc ztratí i svoji krásnou čerstvou zelenou barvu.

Co se mnou můžete zažít

Úplně všechno o asijských bylinkách.

Píše, zkoumá, čichá, ochutnává a dohledává pro vás Jana Králiková.

Tohle je teprve začátek!
Chystám pro vás další a další bylinky a spoustu užitečných informací. Sledujte hashtag #asijskebylinky a můj web www.zasadnezdrave.cz

Jmenuju se Jana a jsem nutriční gastronomka. Svoje povolání jsem si vymyslela. Jsem výživářka, kuchařka a cestovatelka, takže něco jako šampón 3v1, akorát s tím rozdílem, že propojení nutričního poradenství, gastronomie a cestování vážně skvěle funguje. Moje práce je můj život a splněný sen. Jo. A miluju Vietnam, ale to už asi víte.

Jsem Jary a STUDIO SYNAPSE je aktuálně více méně one-man show řešící všechno kolem grafiky, originálního webdesignu, uživatelských rozhraní, user experience, on–line strategií... prostě všeho, co mě baví a čemu jsme se s přáteli/kamarády/kolegy pod touhle značkou věnovali už od roku 1997. Jo. To je dlouho.

Jsem Jary – jojo, ten samej Jary – a protože se mi záliba ve focení trochu vymkla z rukou a bylo ji potřeba nějak uchopit a pojmenovat nezávisle na fungování našeho graficko–kreativního studia, vznikla tahle značka, anóbrž brand. Zatim je to spíš jen takový šolíchání, ale kdo ví, co z toho jednou bude.

Asijské bylinky